Jak nagrywać podcast? Najlepsze sposoby na nagrywanie podcastów

Jak nagrywać podcast? Najlepsze sposoby na nagrywanie podcastów

Chcesz zacząć nagrywać podcasty, ale nie wiesz, od czego zacząć? Ten artykuł pokazuje, jak wybrać sprzęt, oprogramowanie i jak opanować techniki nagrywania, aby Twój podcast zabrzmiał profesjonalnie. Dowiedz się, jak przygotować się do nagrania, uzyskać czysty dźwięk i jakie są klucze do efektywnej edycji i publikacji. Wszystko to pomoże Ci w nauce, jak nagrywać podcasty, krok po kroku.


Najważniejsze Informacje

 • Podstawowy zestaw do nagrywania podcastów wymaga dobrego mikrofonu, komputera z odpowiednim oprogramowaniem oraz akcesoriów takich jak pop filtry i statywy mikrofonowe.
 • Planowanie treści podcastu obejmuje stworzenie solidnej koncepcji, wybór formatu, tematu, gości i opracowanie pytań, co jest istotne dla struktury i jakości podcastu.
 • Techniki nagrywania, kontrola akustyki pomieszczenia i redukcja szumów są kluczowe dla osiągnięcia profesjonalnej jakości dźwięku, natomiast montaż, obróbka oraz promocja są niezbędne dla finalnego sukcesu podcastu.

Podstawy nagrywania podcastów: Sprzęt i oprogramowanie

Rozpoczynając swoją przygodę z podcastingiem, jednym z pierwszych kroków jest zrozumienie podstawowych elementów sprzętu i oprogramowania potrzebnych do nagrywania podcastów. Aby zacząć nagrywać podcast, do podstawowego sprzętu potrzebnego do nagrania podcastu należy dobry mikrofon, komputer z odpowiednim oprogramowaniem oraz akcesoria pomocnicze. Oczywiście, nie jest to trudne. Podstawowa konfiguracja sprzętu i oprogramowania jest wystarczająca, aby rozpocząć.

Jeżeli chodzi o komputer, to wystarczy przyzwoity procesor, 8 GB RAM (z 4 GB również można się obejść) i pasywne chłodzenie. Co więcej, smartfony ze średniej półki oferują mikrofony dobrej jakości, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do nagrywania podcastów. W kolejnych podrozdziałach omówimy szczegółowo wybór mikrofonu, oprogramowanie do nagrywania i edycji dźwięku oraz akcesoria ułatwiające nagrywanie.

Wybór odpowiedniego mikrofonu

Wybór odpowiedniego mikrofonu to kluczowy element nagrywania podcastów. Istnieje wiele różnych typów mikrofonów dostępnych na rynku, a ich wybór zależy od twoich potrzeb i budżetu. Mikrofony USB, takie jak Ckmova SXM-5, są dobrym wyborem dla początkujących, ponieważ są proste w użyciu, nie potrzebny jest interfejs audio i są stosunkowo przystępne cenowo. Mikrofony usb cieszą się dużym uznaniem wśród osób nagrywających podcasty.

Innymi popularnymi wyborami są mikrofony dynamiczne , takie jak Shure SM7B, Rode Procaster, czy Boya BY-DM500. Są trwałe i oferują wysoką jakość dźwięku, co czyni je odpowiednimi dla mobilnych podcasterów, jest to rekomendowane również do studiów domowych z ich łatwością podłączania (USB lub XLR).

Mikrofony pojemnościowe, jak  CKMOVA SXM-3 czy Rode NT1 A KIT, są znane z ich zdolności do przechwytywania bogatych i szczegółowych tonów wokalnych, choć mogą wymagać dodatkowych akcesoriów, takich jak pop filtry, i są wrażliwe na szum otoczenia.

Oprogramowanie do nagrywania i edycji dźwięku

Po wyborze odpowiedniego mikrofonu kolejnym krokiem jest wybór oprogramowania do nagrywania i edycji dźwięku. Istnieje wiele różnych programów, zarówno darmowych, jak i płatnych, które mogą pomóc Ci stworzyć profesjonalnie brzmiący podcast. Audacity to darmowe i otwarte oprogramowanie do edycji dźwięku, oferujące podstawowe oraz pewne zaawansowane funkcje produkcyjne, które pomagają nowicjuszom rozpocząć pracę nad swoimi podcastami.

Jednak dla bardziej zaawansowanych użytkowników, oprogramowania takie jak Logic Pro i Avid Pro Tools gwarantują zaawansowane narzędzia, takie jak Dolby Atmos i Sound Spatial, oraz nieograniczone ścieżki audio, co spełnia wygórowane wymagania profesjonalistów w dziedzinie podcastingu. Z drugiej strony, GarageBand, Alitu i Podcastle oferują intuicyjne interfejsy oraz funkcje takie jak automatyczne inżynierowanie dźwięku i nagrywanie rozmów, które ułatwiają początkującym tworzenie podcastów.

Wyróżniające się narzędzia takie jak Fl Studio, Descript, Reaper oraz WavePad oferują unikalne funkcje, które mogą pomóc w produkcji profesjonalnych podcastów.

Akcesoria ułatwiające nagrywanie

Poza mikrofonem i oprogramowaniem, istnieją również akcesoria, które mogą znacznie poprawić jakość nagrania podcastu. Pop filtry są niezbędne do redukcji eksplozywnych spółgłosek, takich jak dźwięk ‘p’ w słowie ‘power’, które mogą powodować zniekształcenia i przesterowania w nagraniach audio. Osłony przeciwwietrzne pełnią podobną funkcję do pop filtrów, ale są umieszczane na mikrofonie, dodatkowo chroniąc go przed wilgocią i śliną. Polecamy podwójny pop filtr polskiej marki SSQ POP1. 

Innym ważnym akcesorium jest statyw mikrofonowy ( SSQ MS1) lub ramię boom ( CKMOVA SAS-2). Jest kluczowe dla optymalnego ustawienia mikrofonu pod względem jakości dźwięku i komfortu, zapewniając przy tym więcej miejsca na biurku. Rekomendowane są również słuchawki z konstrukcją zamkniętą aby odseparować dźwięk od otoczenia.Jest to bardzo istotne dla każdego gospodarza podcastu, by móc monitorować jakość dźwięku i poziomy mikrofonu podczas nagrywania, z preferencją słuchawek zamkniętych w celu zapobiegania wyciekom dźwięku.

Planowanie treści podcastu: Jak przygotować się do nagrania

Planowanie treści podcastu jest równie ważne jak techniczne aspekty nagrywania. Zaczyna się od stworzenia solidnego fundamentu, który obejmuje pomysł na treść, nazwę kanału i jego skrócony opis. Wybór formatu podcastu, czy to jako wywiadu z gośćmi czy monologu, wpływa na strukturę i dynamikę audycji. W procesie tworzenia podcastów kluczowe jest również dostosowanie się do potrzeb słuchaczy.

Tworzenie konspektu lub pełnego scenariusza jest szczególnie rekomendowane dla nowych twórców, by nadawało klarowną strukturę odcinkom i unikało improwizacji. Wybór tematu podcastu powinien opierać się na dziedzinie, w której twórca się specjalizuje i może wyróżnić się na rynku wymagającym oryginalności. W kolejnych podrozdziałach omówimy szczegółowo jak tworzyć konspekt, dobierać temat i gości oraz przygotować pytania dla gości.

W przypadku podcastów możemy wykorzystać sztuczną inteligencję do pomocy w tworzeniu każdego etapu naszej pracy. 

Tworzenie konspektu

Tworzenie konspektu to kluczowy element planowania treści podcastu. Należy stworzyć ogólny konspekt pomagający w naturalnym wypowiadaniu się, zawierający najważniejsze punkty rozmowy i komentarze w kolejności, w jakiej chcesz je omówić. Przygotowanie konspektu powinno uwzględniać mapę myśli, która pomoże utrzymać płynność i strukturę rozmowy, unikając sztywno zaplanowanych pytań.

Wybierając formułę podcastu, np. monolog, który może być wyzwaniem w utrzymaniu uwagi, warto zastosować w konspekcie materiały pomocnicze, jak czytanie wpisów z bloga. Konspekt podcastu powinien również zawierać plan co najmniej kilku kolejnych odcinków, aby zachęcić słuchaczy do regularnego śledzenia serii.

Dobór tematu i gości

Dobór tematu i gości jest kluczowym elementem planowania podcastu. Aby wyróżnić się na tle konkurencji, podcasterzy powinni skupiać się na tematyce niszowej lub przemyśleć formułę i styl swojego podcastu. Temat podcastu musi być atrakcyjny dla odbiorców i wpisywać się w cele strategiczne marki lub firmy, by zyskać wierność słuchaczy.

Podcast może poruszać problemy i pytania zgłaszane przez słuchaczy, co pozwala na interakcję i rozprawianie się z konkretnymi mitami i wątpliwościami równocześnie budując zaangażowanie audytorium. Przy zapraszaniu gości do swoich podcastów, należy upewnić się, że ich wiedza i doświadczenie są istotne dla tematu odcinka i mogą przynieść wartość dodaną do dyskusji. Warto również zwrócić uwagę na nowy odcinek podcastu, który może być szczególnie interesujący dla słuchaczy. Dlatego warto śledzić różne źródła informacji na temat odcinków podcastu, zwłaszcza jeśli prowadzisz własny podcast.

Przygotowanie pytań dla gości

Przygotowanie pytań dla gości jest niezbędnym elementem planowania podcastu. Przeprowadzenie preinterview umożliwia:

 • ustalenie tematów rozmowy
 • sprawdzenie, czy są tematy, których gość chciałby uniknąć
 • zachowanie spontaniczności podczas nagrania podcastu dzięki niewygłaszaniu konkretnych pytań.

Strukturę pytań powinno się opracować tak, aby zawierała pytania na rozgrzewkę, pytania podtrzymujące rozmowę oraz pytania zamykające wywiad, przy czym stałe pytanie na początku lub na końcu może stać się rozpoznawczym elementem podcastu. Efektywne pytania dla gości mogą dotyczyć ich największych wyzwań, porażek, źródeł nauki, ulubionych cytatów, czy życiowych rad, które chcieliby znać na początku swojej kariery, a także tego, co jest dla nich ważne i co nie pozwala im zasnąć w nocy, co pogłębia wiedzę słuchaczy i wywołuje wartościowe dyskusje.

Techniki nagrywania: Jak uzyskać najlepszą jakość dźwięku

Osiągnięcie profesjonalnej jakości dźwięku to kluczowy element nagrywania podcastów. To wymaga zrozumienia i zastosowania odpowiednich technik nagrywania, które omówimy w tym rozdziale. Aby uzyskać profesjonalną jakość dźwięku podczas nagrywania podcastów, należy zwrócić uwagę na odpowiednie ustawienia mikrofonu i regulację poziomu głośności.

Odpowiedni sprzęt do nagrywania jest kluczowy dla poprawy jakości dźwięku podcastu. Przeprowadzenie testów nagrywania i analiza próbek mogą ujawnić aspekty wymagające udoskonalenia, takie jak sposób wypowiadania się i tempo mówienia. W kolejnych podrozdziałach omówimy szczegółowo ustawienia mikrofonu i poziomu głośności, akustykę pomieszczenia oraz kontrolę szumów i zakłóceń.

Ustawienia mikrofonu i poziomu głośności

Ustawienia mikrofonu i poziomu głośności to kluczowe elementy, które wpływają na jakość dźwięku nagrania. Aby uzyskać optymalną jakość dźwięku, mikrofon powinien być ustawiony pod odpowiednim kątem i w odpowiedniej odległości od ust, zazwyczaj wynosi to około kilku do kilkunastu centymetrów.

Regulacja poziomu głośności i gainu mikrofonu jest kluczowa; zaleca się ustawienie poziomu tak, aby uniknąć przesterowania dźwięku i uzyskać czyste nagranie bez szumów tła. Ważne jest unikanie zbyt wysokiego poziomu głośności wejściowej mikrofonu, co może prowadzić do zniekształceń, a dobrze skonfigurowany poziom gainu pozwala na uzyskanie czystego dźwięku.

Akustyka pomieszczenia

Akustyka pomieszczenia, w którym nagrywasz podcast, ma duży wpływ na jakość dźwięku. Stosowanie paneli akustycznych i pianek może znacznie poprawić jakość dźwięku poprzez eliminowanie echa i pogłosu.

Jeżeli nie masz dostępu do takich materiałów, istnieje kilka niskobudżetowych metod, które mogą pomóc poprawić akustykę pomieszczenia. Zawieszenie zasłon lub dywanów na ścianach oraz położenie grubo tkanych dywanów na podłodze to niskobudżetowe metody, które mogą zredukować pogłos i poprawić jakość nagrania, szczególnie w dużych i pustych przestrzeniach.

Kontrola szumów i zakłóceń

Kontrola szumów i zakłóceń to ostatni, ale nie mniej ważny aspekt, który wpływa na jakość dźwięku podczas nagrywania podcastu. Wyłączenie lub wyciszenie telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mogących generować niepożądane dźwięki jest kluczowe w procesie kontroli szumów i zakłóceń w czasie nagrywania.

Aby zminimalizować ryzyko zakłóceń dźwiękowych, warto:

 • nagrywać w cichych pomieszczeniach z niskim poziomem hałasu zewnętrznego
 • unikać źródeł hałasu, takich jak sprzęty domowe, biurowe lub wentylatory w laptopach
 • rozważyć nagrywanie w godzinach, kiedy otoczenie jest najcichsze

Do cyfrowej redukcji niechcianych dźwięków w tle, można wykorzystać specjalistyczne oprogramowanie lub ustawienia w sprzęcie nagraniowym, takie jak funkcja redukcji szumów w programie Audacity.

Montaż i obróbka dźwięku: Jak stworzyć profesjonalnie brzmiący podcast

Jeśli myślisz o tym, jak chcesz nagrać podcast, warto wiedzieć, że po tym, jak uda Ci się nagrać podcast, następnym krokiem jest montaż i obróbka dźwięku. To jest etap, na którym możemy poprawić jakość dźwięku, usunąć błędy i zniekształcenia oraz dodać efekty dźwiękowe i muzykę. Nagrywanie podcastu to tylko początek - do montażu i obróbki dźwięku niezbędne jest oprogramowanie DAW, takie jak Apple Logic Pro, które pozwala edytować fragmenty audio w odcinki podcastowe, dodawać efekty i harmonizować poziomy dźwięku. W dzisiejszych czasach nagrywanie podcastów staje się coraz bardziej popularne, dlatego warto zainwestować w odpowiednie narzędzia i umiejętności, gdy zaczynasz nagrywać podcast.

Proces edycji podcastu jest prostszy niż w przypadku wideo, co ułatwia twórcom osiągnięcie profesjonalnego brzmienia nawet bez zaawansowanych umiejętności technicznych. W kolejnych podrozdziałach omówimy szczegółowo edycję nagrań, dodawanie efektów dźwiękowych i muzyki oraz finalizację i eksport pliku audio.

Edycja nagrań

Edycja nagrań to kluczowy element procesu produkcji podcastu. Aby zwiększyć jakość dźwięku w nagraniu, należy wyeliminować niepożądane dźwięki takie jak szumy, echa czy trzaski oraz wyrównać poziomy głośności poszczególnych ścieżek dźwiękowych.

Ostateczna jakość podcastu zależy również od starannego przesłuchania gotowego nagrania, aby upewnić się, że wszystko brzmi odpowiednio i dokonać ewentualnych poprawek. W przypadku eksportu gotowego podcastu w formacie MP3, należy ustawić parametr bitrate na 128 kbps, aby zachować odpowiednią jakość dźwięku przy akceptowalnym rozmiarze pliku.

Dodawanie efektów dźwiękowych i muzyki

Dodawanie efektów dźwiękowych i muzyki to kolejny kluczowy element procesu produkcji podcastu. Muzyka dodana do podcastu powinna być charakterystyczna dla marki, wywoływać odpowiednie emocje związane z tematem podcastu oraz być dobierana z dostępnych zasobów bez opłat licencyjnych.

Przy dodawaniu efektów dźwiękowych ważny jest umiar, by nie zagłuszyć treści podcastu, a także strategiczne wykorzystanie krótkich muzycznych przerw między segmentami. Intro i outro danego podcastu nie powinny przekraczać 10 sekund, aby zminimalizować ryzyko utraty zainteresowania słuchaczy.

Plik audio - Finalizacja i eksport 

Finalizacja i eksport pliku audio to ostatni etap w procesie produkcji podcastu. Finalizacja podcastu obejmuje przesłuchanie i ostatnie korekty w edycji, aby zapewnić najwyższą jakość dźwięku.

Eksport gotowego podcastu powinien być przeprowadzony w odpowiednim formacie, zazwyczaj w formacie MP3 dla kompatybilności z większością platform. Teraz, gdy nasz podcast jest gotowy do publikacji, przejdziemy do następnego kroku, którym jest publikacja i promocja naszego podcastu.

Publikacja i promocja podcastu: Jak zdobyć słuchaczy

Po zakończeniu procesu produkcji, następnym krokiem jest publikacja i promocja naszego podcastu. Atrakcyjna okładka podcastu powinna odzwierciedlać temat, komunikować główne przesłanie i komponować się z pozostałymi elementami marki, ponieważ to pierwsze, co zobaczą potencjalni słuchacze na platformach.

Do katalogów Apple Podcasts, Spotify i Google Podcasts możemy dodać nasz podcast, zakładając konto i przesyłając link do kanału RSS, co pozwala na przechowywanie plików z odcinkami na zewnętrznych serwerach. W kolejnych podrozdziałach omówimy szczegółowo wybór platformy hostingowej, udostępnianie podcastu w katalogach oraz promocję podcastu w mediach społecznościowych.

Wybór platformy hostingowej

Wybór odpowiedniej platformy hostingowej jest kluczowym elementem procesu publikacji podcastu. Dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne platformy hostingowe dla podcastów, przy czym darmowe, takie jak Buzzsprout, często mają ograniczenie co do długości przesyłanego materiału, natomiast płatne, takie jak Iris.fm, oferują różnorodne plany cenowe w zależności od potrzeb użytkownika oraz moźliwość przetestowania serwisu za darmo.

Niektóre hostingi podcastów oferują:

 • łatwą skalowalność i zdolność przechowywania wielu podcastów, co jest przydatne w przypadku tworzenia dodatkowej treści lub dłuższych odcinków w przyszłości
 • integracje marketingowe, które pomagają w rozpowszechnianiu kanału RSS podcastu
 • integrację podcastu ze stroną internetową, co pozwala na automatyczne umieszczanie nowych odcinków na witrynie.

Udostępnianie podcastu w katalogach

Udostępnianie podcastu w katalogach jest kolejnym krokiem, który pozwala na zwiększenie zasięgu i dostępności podcastu. Aby dodać podcast do katalogu Apple Podcasts, należy najpierw utworzyć konto Apple Podcast Connect i skopiować i wkleić adres URL kanału RSS podcastu.

Przed zgłoszeniem podcastu wymagane jest opublikowanie co najmniej jednego odcinka, dysponowanie hostingiem dla plików audio i RSS oraz konfiguracja, w tym wybór kategorii i grafiki. Proces przetwarzania zgłoszenia przez Apple trwa od 5 do 10 minut, aczkolwiek finalny proces weryfikacji i dodanie do katalogu może potrwać do 8 dni.

Promocja w mediach społecznościowych

Po udostępnieniu podcastu w katalogach, następnym krokiem jest promocja podcastu. Promowanie podcastu w mediach społecznościowych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na zwiększenie jego zasięgu. Publikowanie treści podcastu na wielu platformach społecznościowych z odpowiednim dostosowaniem tonu i języka może przyciągnąć różnorodną publiczność.

Wykorzystanie unikatowych funkcji platform społecznościowych, takich jak TikTok Stitch i Duet, przypinanie tweetów czy Instagram Stories z odliczaniem, może zwiększyć zaangażowanie i promocję podcastu. Dodanie wezwania do działania (CTA) w postach społecznościowych może zachęcić słuchaczy do dalszego odkrywania treści podcastu. Poproszenie gości podcastu o udostępnienie odcinka w ich sieciach społecznościowych może zwiększyć zasięg i ekspozycję.

Podsumowanie

Podsumowując, nagrywanie podcastu jest zadaniem, które wymaga odpowiedniego przygotowania i narzędzi, ale z odpowiednią wiedzą i praktyką, każdy może stworzyć profesjonalnie brzmiący podcast. Od wyboru sprzętu i oprogramowania, przez planowanie treści i nagrywanie, aż po montaż, publikację i promocję - każdy etap jest ważny i wymaga uwagi. Mamy nadzieję, że ten przewodnik pomoże Ci rozpocząć swoją podróż w świat podcastów i odnieść sukces.

Najczęściej Zadawane Pytania

Co jest potrzebne do nagrywania podcastów?

Prosty w użytkowaniu, oferujący przyzwoitą jakość i najważniejsze budżetowy zestaw który pozwoli rozpocząć profesjonalną przygodę z podcastami to: 

Mikrofon usb: https://soundstation.pl/pl/ckmova-sxm-5

Program: Audacity - darmowy program

Słuchawki zamknięte : https://soundstation.pl/pl/ckmova-me-s10

Z powyższym zestawem możesz skupić się na produkowaniu ciekawych treści audio. 


Jak nagrać swój pierwszy podcast?

Aby nagrać swój pierwszy podcast, możesz skorzystać z oprogramowania dostępnego na platformach do podcastów, takich jak Spreaker, i skierować smartfona tak, jakbyś nagrywał wiadomość głosową. To proste i wystarczające rozwiązanie.


Jak nagrać podcast na telefonie?

Aby nagrać podcast na telefonie, należy uruchomić aplikację dyktafonu lub skorzystać z aplikacji zewnętrznych. Następnie, włączyć tryb samolotowy i rozpocząć nagrywanie po uzgodnieniu z prowadzącym.


Jak się zarabia na podcastach?

Można zarabiać na podcastach głównie poprzez reklamy i sponsorów, płatne subskrypcje oraz promocję własnych usług i produktów. Jest to trzy główne sposoby zarabiania na podcastach.


Jakie oprogramowanie do nagrywania i edycji dźwięku powinienem wybrać?

Aby rozpocząć, polecam skorzystanie z darmowego oprogramowania takiego jak Audacity, które jest idealnym wyborem dla początkujących.

Już dziś pozbądź się echa ze swojego domowego studia!