Jaki najlepszy mikrofon krawatowy?

Jaki najlepszy mikrofon krawatowy?

Mikrofon krawatowy, znany także jako mikrofon lavalier, to kompaktowe urządzenie audio, które zostało zaprojektowane z myślą o przymocowaniu do ubrania, umożliwiając rejestrację dźwięku w wysokiej jakości. Dzięki swoim właściwościom, ten typ mikrofonu pozwala na osiągnięcie znakomitej jakości nagrywanej mowy, filtrując przy tym niechciane dźwięki i szumy z otoczenia, a skupiając się jedynie na rejestrowanym dźwięku.


Jego kompaktowe wymiary, różnorodność dostępnych złącz oraz wersji (pojedyncze, podwójne, przewodowe, bezprzewodowe) sprawiają, że mikrofon ten oferuje szerokie spektrum zastosowań, co przyczyniło się do jego popularności.


W prezentowanym artykule przedstawiliśmy trzy zróżnicowane perspektywy, które warto rozważyć podczas wyboru mikrofonów typu lavalier:

  1. Dobór mikrofonu krawatowego w zależności od przeznaczenia.
  2. Urządzenie, do którego zamierzamy podłączyć mikrofon krawatowy.
  3. Typ mikrofonu krawatowego.


Dzięki uwzględnieniu wyżej wymienionych kryteriów, proces selekcji odpowiedniego mikrofonu staje się znacznie bardziej klarowny i dopasowany do indywidualnych potrzeb. Dodatkowo, na zakończenie artykułu przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie mikrofonów, które odzwierciedlają trzy aspekty powyższego podziału, co z pewnością ułatwi Ci wybór właściwego urządzenia.


Zastosowanie mikrofonów krawatowych


Nagrywania vlogów, wywiadów, podcastów, kursów online, praktycznie do wszystkiego możemy wykorzystać ten rodzaj mikrofonu. Oczywiście wszystko zależy od naszych potrzeb oraz budżetu. Na szczęście producenci przygotowali wiele wariantów tego urządzenia i każdy może wybrać coś dla siebie. Nawet z budżetem 50zł możemy zacząć nagrywać Vlogi z przyzwoitym dźwiękiem.


Opiszemy kilka rodzajów zastosowań wyszczególniając cechy które są istotne dla każdego z zastosowań.


Mikrofon do Vlogów


Vlog, będący swoistym dziennikiem wideo, zyskuje popularność jako forma wyrazu w cyfrowym świecie. Dzięki osobistemu charakterowi, vlogi często są nagrywane przez jedną osobę, zazwyczaj przy użyciu smartfona. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem może być pojedynczy mikrofon krawatowy, przewodowy, ze względu na niewielką odległość między użytkownikiem a telefonem. Kluczowym elementem do rozważenia jest odpowiednie złącze, które umożliwi połączenie mikrofonu z urządzeniem.


Alternatywą jest mikrofon bezprzewodowy, szczególnie jeśli dysponujesz większym budżetem i cenisz sobie wygodę (brak plączących się kabli zawsze jest atutem). Niemniej jednak, wybór odpowiedniego złącza pozostaje kwestią priorytetową, aby zapewnić kompatybilność z Twoim urządzeniem.


Mikrofon do wywiadów


Mikrofon krawatowy stanowi również znakomite narzędzie do przeprowadzania wywiadów, gwarantując przy tym wysoką jakość dźwięku. W takiej sytuacji zalecane jest zastosowanie minimum mikrofonu podwójnego, aby każdy z rozmówców mógł posiadać mikrofon przypięty do swojego ubrania. Wersja bezprzewodowa jest tu szczególnie polecana, gdyż znacząco ułatwia realizację nagrania bez konieczności borykania się z przeszkadzającymi kablami.


Jeżeli jednak kwestie budżetowe odgrywają istotną rolę, możliwy jest także zakup podwójnego mikrofonu krawatowego w wersji przewodowej. Na szczęście, producenci zadbali o komfort tego typu użytkowników, oferując dość długie kable – niektóre sięgają nawet 6 metrów. Taka długość kabli nie ogranicza wywiadu jedynie do wersji siedzącej, ale umożliwia także przeprowadzenie wywiadu w pozycji stojącej.


Mikrofon do podcastów


Mikrofon krawatowy stanowi atrakcyjną opcję także dla osób nagrywających podcasty. Choć nie jest to najwyższej jakości rozwiązanie (w tym przypadku rekomendowane są mikrofony dynamiczne wielkomembranowe, takie jak Shure SM7B), to z pewnością oferuje znaczną swobodę oraz możliwość nagrywania bez konieczności inwestowania w profesjonalny sprzęt.
Wspomniane wcześniej mikrofony dynamiczne wielkomembranowe mają kilka wad, które mogą stanowić nieprzekraczalną barierę dla wielu użytkowników.

Dla nich alternatywą są właśnie mikrofony krawatowe. Oto potencjalne przeszkody:

  1. Cena - Zakup mikrofonów dynamicznych wielkomembranowych to nie tylko koszt samego mikrofonu, ale także odpowiedniego okablowania, statywów, oraz interfejsu audio z adekwatnym wzmocnieniem, co może być finansowo niedostępne dla większości początkujących.
  2. Odpowiednie miejsce - Nagrywanie z użyciem tych mikrofonów wymaga specjalnego ustawienia. Potrzebny jest stół, a idealnie byłoby, gdyby ustawienie kamer pozwalało na ukrycie mikrofonów w tle, które ze względu na swoje właściwości, powinny być umieszczone blisko źródła dźwięku, w tym przypadku - ust.
  3. Umiejętność obsługi - Kompleksowy zestaw oferuje szersze możliwości personalizacji ustawień w porównaniu z mikrofonami krawatowymi, co jednocześnie wymaga od użytkownika posiadania większych umiejętności w obsłudze sprzętu. Dla klientów, którzy cenią sobie prostotę i łatwą obsługę, ten typ mikrofonu może nie być odpowiedni.


Jak widać, powyższe bariery mogą znacząco zniechęcić do wyboru takiego rozwiązania. Dla tych, którzy szukają alternatywy, proponujemy mikrofony krawatowe. Oprócz prostoty użytkowania, zyskujemy również większą swobodę w ustawieniach, ponieważ nie jesteśmy ograniczeni zasięgiem mikrofonu, a także mamy możliwość zakupu zestawu dobrej jakości w relatywnie niższej cenie.


Do czego podłączyć mikrofon krawatowy?


Mikrofony krawatowe możemy zróżnicować nie tylko ze względu na ich zastosowanie, ale również pod kątem kompatybilności z urządzeniem, z którym planujemy je używać. Mikrofon krawatowy można podłączyć do różnych urządzeń, takich jak smartfony, tablety, komputery lub kamery, w zależności od zastosowanego złącza. W związku z tym przygotowaliśmy kilka praktycznych informacji na ten temat.


Jaki mikrofon krawatowy do telefonu?


Kluczowym aspektem przy wyborze mikrofonu krawatowego do telefonu jest rodzaj złącza. Na rynku dostępne są modele z różnymi końcówkami: TRRS, TRS, USB-C, USB-A oraz Lightning, które można dopasować do wielu modeli smartfonów i tabletów. Na przykład, mikrofon z końcówką Lightning będzie doskonałym wyborem dla użytkowników produktów od firmy Apple, podczas gdy wersja z końcówką USB-C może świetnie współpracować z nowoczesnymi urządzeniami z systemem Android.


WAŻNE! Jeżeli twój telefon wyposażony jest w złącze TRS 3,5 mm, często może wystąpić problem z wykrywalnością mikrofonu przez system. W takiej sytuacji warto sprawdzić w ustawieniach urządzenia, czy możemy manualnie wybrać źródło wejściowe sygnału. Jeśli taka opcja nie jest dostępna, rekomendujemy przeszukanie sklepu Google Play w poszukiwaniu dodatkowych programów. Wiadomo, że niektóre z nich oferują możliwość wyboru źródła sygnału, co może okazać się pomocne w rozwiązaniu problemu z kompatybilnością mikrofonu.


Mikrofon krawatowy do aparatu i kamery


Podczas doboru mikrofonu krawatowego do aparatu czy kamery, typ złącza stanowi kluczowy element, który należy uwzględnić. Większość urządzeń połączysz za pomocą złącza TRS (jack stereo 3,5mm), jednak nowsze modele mogą wymagać użycia złącza USB-C. W przypadku bardziej profesjonalnych kamer, konieczne może być zastosowanie złącza 3-pinowego XLR. W takiej sytuacji, zalecane jest użycie odpowiedniego adaptera, który umożliwi połączenie odbiornika mikrofonu z kamerą. Dzięki temu, mikrofon krawatowy będzie mógł współpracować z różnorodnymi urządzeniami, a Ty zyskasz większą elastyczność w procesie nagrywania, niezależnie od tego, czy korzystasz z kompaktowego aparatu, nowoczesnej kamery cyfrowej czy profesjonalnego sprzętu filmowego.


Mikrofon lavalier do komputera


Mikrofon krawatowy stanowi również atrakcyjne rozwiązanie dla użytkowników komputerów. Podłączenie tego typu mikrofonu uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju dostępnego złącza. Jeżeli Twój komputer wyposażony jest w złącze USB-A (standardowe USB), USB-C lub wejście słuchawkowe, podłączenie mikrofonu krawatowego będzie możliwe. W przypadku złączy USB-A i USB-C proces ten jest stosunkowo prosty, jednak wejście słuchawkowe może wymagać dodatkowej konfiguracji.
W tym kontekście istotne jest, aby wybrać mikrofon krawatowy z złączem TRRS. Charakteryzuje się ono dodatkowym pinem w porównaniu do standardowego złącza mini jack stereo (złącze TRRS posiada trzy prążki, a nie dwie jak w złączu stereo). Dzięki temu dodatkowemu pinowi, komputer jest w stanie rozróżnić sygnał, traktując złącze jako wejście audio, a nie wyjście, jak w przypadku podłączenia słuchawek.


Niezależnie od rodzaju wybranego złącza, najprawdopodobniej będziemy musieli dokonać pewnych zmian w ustawieniach dźwięku, wybierając jako źródło sygnału wejściowego nasz podłączony mikrofon. Taki krok umożliwi nam swobodne korzystanie z mikrofonu w różnych aplikacjach, co znacznie zwiększa komfort użytkowania.


Rodzaje mikrofonów krawatowych


Przy wyborze mikrofonu krawatowego warto zwrócić uwagę na kilka istotnych podziałów, które wpłyną na funkcjonalność i komfort użytkowania tego typu urządzeń. Mikrofony krawatowe możemy zgrupować na podstawie następujących kryteriów:

Liczba kanałów


Mikrofony pojedyncze:

Idealne dla jednej osoby, świetnie sprawdzają się podczas prowadzenia wywiadów, nagrywania podcastów czy vlogów. Charakteryzują się prostotą oraz łatwością w obsłudze.


Mikrofony podwójne:

Zaprojektowane z myślą o zastosowaniu przez dwie osoby równocześnie. Są doskonałym rozwiązaniem podczas prowadzenia rozmów lub wywiadów z gośćmi, umożliwiając klarowne zarejestrowanie dźwięku z dwóch źródeł.

Istnieją wersje przewodowe jak również bezprzewodowe. Na szczęście niektórzy producenci dostosowali się do potrzeb klientów i wersje przewodowe podwójne posiadają dość długie kable bo można znaleźć takie aż do 6 metrów.

Typ połączenia


Mikrofony krawatowe przewodowe
Oferują stabilne połączenie oraz wysoką jakość dźwięku, jednak ich zasięg ograniczony jest długością kabla. Idealne dla sytuacji, w których użytkownik pozostaje w jednym miejscu.


Mikrofony krawatowe bezprzewodowe
Gwarantują większą swobodę ruchu, dzięki czemu są doskonałym wyborem dla osób prowadzących dynamiczne prezentacje lub przenoszących się podczas nagrywania. Technologia bezprzewodowa umożliwia utrzymanie klarownego dźwięku, nawet na większych odległościach od źródła. W tym rodzaju mikrofonu bardzo ważne dla jakości jest pasmo przenoszenia sygnału.


Podsumowanie


Podsumowując, kluczową kwestią przy wyborze mikrofonu krawatowego jest dopasowanie go do urządzenia, na którym planujemy nagrywać, oraz zidentyfikowanie naszych indywidualnych potrzeb związanych z zastosowaniem mikrofonu. Nawet najtańsze mikrofony krawatowe mogą znacząco poprawić jakość dźwięku, na przykład w porównaniu do mikrofonu wbudowanego w aparat. Jednakże, aby uzyskać satysfakcjonującą jakość dźwięku bez konieczności wydawania dużych sum pieniędzy, warto zwrócić uwagę na produkty ze średniej półki cenowej.


Marki takie jak:
-Ckmova
-Boya
-Saramonic
oferują solidne rozwiązania, które łączą w sobie dobrą jakość i rozsądną cenę. Dla tych, którzy poszukują wyższej jakości i są gotowi zainwestować więcej, marki premium takie jak :
-Rode
-Sennheiser
-Sony
mogą być atrakcyjnym wyborem. Ich produkty są znane z wysokiej jakości dźwięku i solidnej konstrukcji, co sprawia, że są wartościową inwestycją dla profesjonalistów i entuzjastów audio.

Ostateczny wybór mikrofonu krawatowego powinien zatem zależeć od indywidualnych potrzeb, preferencji oraz budżetu, co pozwoli na znalezienie rozwiązania najlepiej spełniającego nasze oczekiwania.
Aby ułatwić Ci decyzję, przedstawiamy kilka sprawdzonych propozycji w zależności od typu złącza oraz wersji mikrofonu, które wybierzesz:

1. Mini Jack (TRS 3,5mm) – idealny do kamer, aparatów oraz smartfonów wyposażonych w wejście mini jack.
- Wersja przewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-lcm5 
- Wersja przewodowa podwójna: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-lcm5d 
- Wersja bezprzewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v1 
- Wersja bezprzewodowa podwójna: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v2


2. USB-C – kompatybilny z telefonami, tabletami i laptopami ze złączem USB-C.
- Wersja przewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-lcm6c 
- Wersja przewodowa podwójna: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-lcm6cd 
- Wersja bezprzewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v1  + https://soundstation.pl/pl/ck-mova-ac-uc3 
- Wersja bezprzewodowa podwójna: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v2  + https://soundstation.pl/pl/ck-mova-ac-uc3 


3. Lightning – dedykowany dla urządzeń firmy Apple, takich jak telefony i tablety.
- Wersja przewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-lcm6l 
- Wersja przewodowa podwójna: brak gdyż biorąc pod uwagę kwestie finansowe lepiej zakupić wersje bezprzewodową.
- Wersja bezprzewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v1 + https://soundstation.pl/pl/ck-mova-ac-lm3 
- Wersja bezprzewodowa podwójna: : https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v2 
+ https://soundstation.pl/pl/ck-mova-ac-lm3


4. USB-A (Standardowe USB) – doskonały do komputerów i laptopów.
- Wersja przewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-lum2 
- Wersja przewodowa podwójna: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-lcm5d 
- Wersja bezprzewodowa pojedyncza: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v1 
- Wersja bezprzewodowa podwójna: https://soundstation.pl/pl/ck-mova-vocal-x-v2 

Sprawdz produkty CKMOVA